Uczniowie Szkół Rzemieślniczych z wizytą w Niemczech

21 maja 2023 roku grupa dwunastu uczniów z Branżowej Szkoły Rzemieślniczej I stopnia w Białej Podlaskiej wraz opiekunami wyruszyła w podróż do Niemiec, do miejscowości Rheine. Trwająca dwa tygodnie wizyta w Niemczech była już kolejnym spotkaniem uczniów naszej szkoły z uczniami ze szkoły partnerskiej i tak jak wcześniejsze spotkania dostarczyła nam wielu emocji i przeżyć.

Już następnego dnia po przybyciu na miejsce mieliśmy przyjemność spotkać się z Dyrektorem Szkoły, który oprowadził nas po swojej placówce. Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się jak wygląda edukacja w Niemczech, następnie obejrzała sale lekcyjne i pracownie techniczne.Wszyscy byliśmy pod wrażeniem zarówno wielkości szkoły jak i różnic w sposobie nauczania. Duże wrażenie wywarł na nas wyjazd do Enschede w Holandii. Wiele frajdy sprawiły nam też zakupy na głównym deptaku handlowym miasta gdzie każdy znalazł coś dla siebie.Na długo zapamiętamy też wyprawę do Mowie Park Germany, parku rozrywki znajdującego się w zachodnich Niemczech. Jest to park składający się z 7 obszarów opartych na filmach i serialach. Nie sposób nie wspomnieć też o zwiedzaniu miast Rheine,Münsterczy o spotkaniu z burmistrzem miasta, który powitał nas bardzo serdecznie i opowiedział nam historię miasta. Spotkaliśmy się również z władzami Cechu w Rheine. Obejrzeliśmy pracownie zawodowe oraz byliśmy świadkami egzaminu czeladniczego tutejszych uczniów. Z przyjemnością przechadzaliśmy się po urokliwych uliczkach miasta ,odwiedziliśmy ZOO oraz wzięliśmy udział w spływie kajakowym rzeką Ems. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas wędrówka po Lesie Teutoburskim. Jest to wąskie pasmo wzgórz w Niemczech o długości około 100 kilometrów i szerokości ok 10-15 kilometrów. 

Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że nasza młodzież pojechała tam aby odbyć staż zawodowy. Nasi uczniowie szkolili się u niemieckich pracodawców. W grupie zawodowej byli kucharze, monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, elektryk oraz fryzjerki. Praca w tamtejszych zakładach dała tym młodym ludziom możliwość wymiany doświadczeń, zapoznania się ze specyfiką pracy w innym kraju, a także z kulturą, historią, zwyczajami regionu.

Na koniec odbyła się uroczystość podsumowująca dwutygodniowy pobyt w Rheine, ale przede wszystkim świętowaliśmy 20 lecie współpracy szkoły w Rheine z naszym Cechem Rzemieślników i Przedsiębiorców. Dyrektor niemieckiej szkoły przybliżył historię współpracy obu szkół, podziękował wszystkim za przygotowanie młodzieży do samodzielnego życia, odkrywanie ich talentów i zainteresowań, a także za dostarczanie wychowankom narzędzi do rozwoju i dorastania poprzez wymiany uczniowskie. Wymiany umożliwiają młodym ludziom odkrywanie różnic i podobieństw oraz nowych sposobów myślenia wśród rówieśników w Niemczech i w Polsce z korzyścią nie tylko dla wychowanków, ale też pedagogów. Takie wymiany uczą wzajemnej współpracy między placówkami, służą rozwojowi prowadzonych projektów i wymianie doświadczeń w kształceniu osób z dysfunkcjami wzroku.

Pobyt w Rheine na długo zapadnie w pamięci naszych uczniów. Dostarczył im niezapomnianych wrażeń ale także nowych doświadczeń zawodowych i znajomości.

Dziękujemy że mogliśmy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. To był cudowny czas dla nas.

 

 Fotorelacja z wyjazdu także na Facebook

Galeria zdjęć: