Wycieczka na Majdanek i do Parku Trampolin

            W dniu 1 października dwudziesto osobowa grupa uczniów klas drugich ucząca się w Branżowej Szkole Rzemieślniczej I stopnia wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Lublina. Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku. Po Muzeum oprowadzał nas przewodnik który opowiedział nam smutną i intrygującą historię przetrzymywanych tam więźniów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niemiecki obóz zagłady: łaźnie, komory gazowe, makietkę obozu czy stroje więzienne oraz multimedialną wystawę ,,Więźniowie Majdanka”, gdzie ukazano pracę i codzienne życie w obozie. Przewodnik opowiadał także o okrucieństwie SS-manów, którzy znęcali się nad jeńcami.  Młodzież nie rozumiała dlaczego człowiek człowiekowi mógł robić takie rzeczy? Pobyt w Majdanku uświadomił uczniom wagę miejsca, które jest żywym dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyjemy w wolnym kraju. Na Majdanku wszyscy mogliśmy się wyciszyć i pomyśleć choć przez chwilę o tragicznym losie osób, które tam zginęły.

Był to moment na refleksje i przemyślenia, ile tak naprawdę jest warte ludzkie kruche życie.
            Po trudnej lekcji historii uczniowie udali się do Parku Trampolin Jump XL, gdzie wzięli udział w nowatorskiej lekcji wychowania fizycznego z wykorzystaniem trampolin poziomych i skośnych. Zabawa na trampolinach i robienie tego , na co ma się ochotę tj. skakanie, wykonywanie salt i przewrotów oraz innych figur akrobatycznych , dostarczyła młodzieży mnóstwo radości.

 Wycieczka miała na celu kształtowanie postawy patriotycznej oraz integrację grupy podczas nowatorskich zajęć sportowych. Młodzież choć zmęczona ale bardzo zadowolona wróciła do domu z nowymi wrażeniami i doświadczeniami.

Cały ten wspaniały dzień mogliśmy wspaniale przeżyć dzięki współpracy Branżowej Szkoły Rzemieślniczej I stopnia w Białej Podlaskiej prowadzonej przez Cech z Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy.

Mariola Mirońska

Edyta Trębicka