Dzień Niepodległości

DSC 5262 11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości. Jest to dzień szczególny, przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. To właśnie tego dnia nasz kraj pojawił się na mapie Europy.

Z tej okazji 10 listopada 2016 r. odbyła się w naszej szkole akademia, którą przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych oraz szkoły zawodowej pod kierunkiem pani Alicji Wawryniuk, pani Moniki Wegiery oraz pani Edyty Trębickiej. Uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli tragiczne dla Polaków wydarzenia oraz walkę o odzyskanie tożsamości narodowej. Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Pomimo usilnych prób naszych wrogów, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z naszym narodem, nie zdołano zabić ducha polskości. Żadnemu z zaborców nie udało się narzucić naszym rodakom swojej kultury i języka w ramach tzw. procesów rusyfikacji i germanizacji.

Polacy odzyskując niepodległość pokazali jak są silnym oraz jednym z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowania akademii.