Kraina Rumianków

Jest taki niezwykły zakątek na Polesiu Lubelskim, gdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu.

Tutaj możesz znaleźć odpowiedzi na pytania: skąd pochodzę, kim jestem, co chcę zostawić po sobie następnym pokoleniom…

Chciałam moim uczniom pokazać jak przyjemna może być nauka. Połączenie zajęć praktycznych z teorią okazała się wspaniałą zabawą i świetnie spędzonym czasem na świeżym powietrzu integrując się z klasą i poznając siebie w różnych działaniach. Dnia 11,12 maja klasa 2 gimnazjum w ramach edukacji i wypoczynku spędziła piękne dwa dni w Hołownie w Krainie Rumianku.

 

Kraina Rumianku -to wioska tematyczna gdzie dzieci i młodzież oraz dorośli mogą doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to dzieje się w scenerii polskiej wsi gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane. Młodzież uczestniczyła w warsztatach oraz grach terenowych rozwijających wyobraźnie, kształtujących współpracę w grupach a także sprawdzających zdobytą wcześniej wiedzę. Uzyskaliśmy umiejętności w następujących warsztatach etnograficznych:

„Od ziarna do chleba”… Poznaliśmy tradycyjne sposoby uprawy zboża i jego przechowywania, rodzaje tradycyjnego pieczywa i tajemnice przygotowywania zakwasu. Uczniowie wykonywali następujące czynności: młócenie cepem, czyszczenie ziarna, mielenie zboża w ręcznych żarnach, przygotowywali ciasto i wypiekali w piecu chlebowym pyszne rogaliki.

Warsztaty wyrobu mydełek glicerynowych z dodatkiem ziół
są to warsztaty na których robiliśmy kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe. Każdy mógł wybrać dowolny kolor i zapach oraz ozdoby (ziarna kawy, suszone kwiatki, rumianek, brokat itp.) którymi przyozdabialiśmy swoje mydła. Dowiedzieliśmy się również co nieco o historii mydła i jego rodzajach oraz czym myto się dawniej…Zaprezentowane zostały przeróżne zioła i kwiaty suszone, które młodzież mogła zobaczyć, powąchać a na koniec miała za zadanie rozpoznać i nazwać.

Uczestniczyliśmy również w grach terenowych gdzie połączyliśmy tak ważną aktywność fizyczną z zabawą, przygodą oraz elementami edukacyjnymi. Fabularna gra terenowa „ Awantura w Krainie Rumianku” to gra kupiecka o strukturze centralnej. Odbywająca się wśród zabudowań, łąk i pól wsi Hołowno; wspaniała zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Kolejna gra w której świetnie sobie poradziliśmy była to GRA TERENOWA – SZLAK ŁAWECZEK SĄSIEDZKICH. Dwanaście ławeczek – każda symbolizuje inny miesiąc. Przy każdej ławeczce – skrytka, a w niej kolejne kartki Questu z zagadkami, rymowankami i rebusami – trzeba było je rozwiązać. Litery oznaczone cyframi należało wpisać w odpowiednie kratki na polach: Wiosna; Lato; Jesień; Zima.

Czwartkowy dzień zakończyliśmy dyskoteką w stodole i ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Niesamowity klimat jaki towarzyszył nam podczas pobytu w Krainie Rumianku zawdzięczamy właścicielce oraz pracownikom ośrodka za co dziękujemy serdecznie.
Opiekunowie: Edyta Trębicka i Agnieszka Strzałek.